بخش های اصلی

صفحه اصلی درباره ما پيامبر و اهل بيت بانک مقالات بانک کتب پرسش ها اخبار مجمع اخبار جهان تشيع آثار علمی فرهنگی گالری گالری تصاویر گالری صوت گالری فیلم لينکستان يادداشت روز عضويت در خبرنامه تماس با ما

بر باد رفتن دلار سعودی شکست انتخابات عراق و نوری مالک شیعه

عربستانی می خواهد توقف فوری امارات شیعه های امارات خبر دادند موج گرایش به مسیحیت در

دختر هفتده اهل تونس به داعش  علیه شیعه پیوست

تجمع زنان شيعه در دفاع از دو شهيد

تدریس عقاید دیگران در کنار اسلام شیعی

در استان نینوای عراق آیت‌الله سیستانی بیانیه تحولات اخیر پس شیعه

نمايندگان مجلس کويت حمايت مالي  از داعش ضد شیعه

يک روحاني خانه سني در عراق  آتش زدن

لطفا تا بارگزاری کامل اطلاعات شکیبا باشید.
به پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی خوش امدید.                  برای استفاده مناسب و کامل از همه امکانات سایت لطفا با مرورگرهای موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم وارد شوید.                      

کد امنيتی:

  
X

با عضویت در خبرنامه به صورت اتوماتیک آخرین مطالب سایت برای شما ارسال می شود

تصوير فيلم صوت

آرشيو
آرشيو
آرشيو
  • توجه به خدا توجه به خدا تقوا 1 تقوا 1 تقوا 2 تقوا 2
  • توبه حقیقی توبه حقیقی نفقه در دین نفقه در دین پاک نمودن قلب پاک نمودن قلب
  • استغفار استغفار اسباب گرفتاریها اسباب گرفتاریها اخلاص اخلاص
  • احترام به دیگران احترام به دیگران اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ

به نظر شما داعش در عراق و سوریه بیشتر به دنبال محقق کردن چه اهدافی است؟

محمد العریفی از علمای وهابیت در عربستان که دارای طرفدارانی در کشور عربستان و کشورهای عربی است جدیدا صفحه ای فارسی در یکی از شبکه های اجتماعی به راه انداخته است که...ادامه

27 رجب:

1- بعثت پیامبر "صلی الله علیه وآله وسلّم" (13 سال قبل از هجرت)

2- امتناع نمودن امام حسین "علیه السلام" از بیعت با یزید (60 هجری قمری)

3- درگذشت "ميرزا احمد مجتهد آذربايجاني" (1265 هجری قمری)

---

 

1- بعثت پیامبر "صلی الله علیه وآله وسلّم" (13 سال قبل از هجرت)

سالیان سال بود که از بعثت انبیاء (علیهم السلام) می گذشت، و هر قوم و قبیله ای با عقیده های مختلف خود زندگی می کردند و در حجاز و مکهء آن روز بسیاری از مردم بت های گوناگونی از جنس: سنگ، فلز، چوب، و گاهی از جنس خرما می پرستیدند. آن ها دختران خود را زنده به گور می کردند و اکثر قبایل در حال جنگ وخونریزی بودند. 

دنیا غرق در گمراهی و ضلالت بود تا اینکه چهل سال از ولادت با سعادت اشرف مخلوقات و سرور کائنات حضرت محمد بن عبدالله (صلی الله علیه وآله وسلم) گذشت.

آن حضرت در حالي كه در غار حرا در حوالي مكه معظمه به عبادت و نيايش مي ‌پرداخت، جبرئيل امين بر وي نازل شد و برایش آياتي از قرآن مجيد را به عنوان طليعه و آغاز كتاب هدايت و سعادت آورد تا بخواند و وي را به كسوت نبوت مفتخر ساخت.

نخستين آياتي كه بر آن حضرت فرود آمد، آيه‌هاي سوره 96 قرآن مجيد يعني سوره علق بود{1} و در آن آمده است: «بسْمِ الله الرَّحْمنِ الرَّحيمِ * اِقْرَاْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذي خَلَقَ * خَلَقَ الْاِنسانَ مِنْ عَلَقَ * اِقْرَا وَ رَبُّكَ الْاَكْرَمُ * اَلَّذي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ....»

به روايتي، جبرئيل امين با هفتاد هزار فرشته و ميكائيل با هفتاد هزار فرشته فرود آمدند و براي آن حضرت، كرسي عزت و كرامت آوردند و تاج نبوت و رسالت را بر سر آن بزرگوار گذاشتند و لواي حمد را به دستش داده و گفتند بر فراز اين كرسي برو و خدايت را سپاس گو.

به روايت ديگر آن كرسي از ياقوت سرخ و پايه اي از آن از زبرجد و پايه اي از مرواريد بود و چون فرشتگان به سوي آسمان صعود كردند، آن حضرت از كوه حرا پايين آمد و انوار جلال او را فراگرفته بود، به طوري كه كسي توان نظر كردن به چهره مباركش را نداشت و بر هر درخت، گياه و سنگي كه مي گذشت، وي را سجده مي كردند و با زبان فصيح مي گفتند: السلام عليك يا نبي الله، السلام عليك يا رسول الله.

همين كه وارد خانه شد از نور چهره مباركش خانه خديجه كبري (سلام الله علیها) منور شد و آن بانوي پرهيزكار پرسيد: اي محمد! اين چه نوري است كه در تو مشاهده مي كنم؟ حضرت فرمود: اين نور پيامبري است، بگو: لا اله الا الله، محمد رسول الله. خديجه گفت: من سال‌هاست كه پيامبري تو را مي دانم و هم اكنون نيز شهادت مي دهم كه خدايي جز خداوند يكتا نيست و تو رسول و پيامبر خدايي. بدين گونه خديجه نخستين كسي بود كه به همسرش حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) ايمان آورد.{2}

در این هنگام آن حضرت فرمودند:"ا ی خدیجه احساس سرما می کنم .جامه ای بر من بپوشان".حضرت جامه بر خود کشید و خوابید. از جانب حق تعالی ندا رسید:"یا ایها المُدثّر * قُم فَأنذر * و رَبَک فَکبِّر:{3}"ای جامه به خود پیچیده ، برخیز و بترسان مردم را از عذاب پروردگار خود ، و تکبیر بگوی و پروردگارت را به بزرگی یاد کن".

آن حضرت برخاست و انگشت مبارک در گوش خود گذاشت و فرمود: " الله اکبر، الله اکبر " پس صدای آن حضرت به همه موجودات رسید، و همه با او موافقت کردند.{4}

از ميان مردان نيز امام علي بن ابي‌طالب (علیه‌السلام)، به محض ديدن چهره نوراني پيامبر (صلی الله علیه و آله) به وي ايمان آورد و شهادتين را بر زبان جاري كرد. از آن پس پيامبر (صلی الله علیه و آله) در كنار خانه خدا نماز مي گذارد و خديجه (سلام الله علیها) و امیرالمومنین (علیه‌السلام) بر او اقتدا مي كردند و نماز مي خواندند. {5} اين سه نفر، با جان و مال و هستي خويش اسلام را پرورانده و فراگير نمودند.

پیامبر (صلی الله علیه آله وسلم) سه سال پنهانی مردم را به خدای یکتا دعوت می فرمود، و پس از سه سال جبرئیل آمد و عرض کرد:" خداوند متعال امر فرموده که دعوت خویش را آشکار فرمایی". سپس آن حضرت از کوه صفا بالا رفتند  و مردم را انذار فرمودند و دعوت خود را علنی نمودند.{6}

 

1) فرازهايي از تاريخ پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله، ص 93؛ تاريخ ابن خلدون، ج 1، ص 385.

2) منتهي الآمال، ج 1، ص 47.

3) سوره مدثر، آیات1 تا 3.

4) منتهی الآمال:ج1،ص47.

5) فرازهايي از تاريخ پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله، ص 95.

6) بحار النوار:ج19، ص174-186.

---

 

2- امتناع نمودن امام حسین "علیه السلام" از بیعت با یزید (60 هجری قمری)

زمانى که معاویه به جهنم واصل گردید ؛ یزید به جاى او نشست و نامه اى به ولید بن عتبه که از جانب معاویه حاکم مدینه بود، نوشت; به این مضمون: " اى ولید باید از حسین بن على و عبدالله بن عمر و عبدالله بن زبیر و عبدالرحمن بن ابى بکر براى من بیعت بگیرى و کار را بر آنها تنگ بدارى. عذر آنها را قبول نکن و هر کدام بیعت نکردند، سر از تنش جدا کن و براى من بفرست."

نامه یزید به ولید رسید. ولید، مروان را طلبید و با او مشورت کرد، مروان گفت: آنها را دعوت کن و براى یزید بیعت بگیر و هر کس که قبول نکرد به قتل برسان.

امام حسین (علیه السلام) سى نفر از اهل بیت و همراهان خود را طلبید و امر فرمود که سلاح بردارید و بر در خانه بنشینید، اگر صداى من بلند شد، داخل خانه شوید.

حضرت داخل مجلس ولید شد و دید مروان نیز آنجاست. ولید خبر مرگ معاویه و خلافت یزید را به امام(علیه السلام) داد. حضرت کلمه استرجاع( إِنّا لِلّهِ وَ إِنّا إِلَیهِ راجِعُونَ) را گفت.

ولید نامه بیعت با یزید را خواند. حضرت فرمود: گمان نمى کنم تو راضى باشى که من مخفیانه بیعت کنم، ولید گفت: بله چنین است. حضرت فرمود: امشب تأخیر کن تا صبح. در این هنگام مروان بن ولید گفت: اگر اکنون دست از او بردارى دیگر بر او دست نمى یابى، مگر این که خون بسیارى از طرفین ریخته شود، همین حالا بیعت بگیر و اگر قبول نکرد گردن او را بزن.

حضرت غضبناک شد و فرمود: یابن الزرقاء تو مرا خواهى کشت؟ یا او ؟! به خدا سوگند دروغ مى گویید، هرگز قادر نیستید، رو کرد به ولید و فرمود یزید فردى شراب خوار و کُشنده مردم بنا حق است. کسی مثل من با او بیعت نمى کند.

در این هنگام حضرت از مجلس بیرون آمد و با یارانش به منزل مراجعت نمود.

 

حوادث الایام، صفحه 159.

---

 

3- درگذشت "ميرزا احمد مجتهد آذربايجاني" (1265 هجری قمری)

ميرزا احمد بن لطفعلي خان آذربايجاني مغاني تبريزي، از علماي بزرگ امامي اواسط قرن سيزدهم هجري مي باشد.

وي براي تحصيل علوم اسلامي، راهي كربلاي مُعلّي گرديد و به مقام عالي اجتهاد دست يافت.

ميرزا احمد سپس به تبريز بازگشت و در ارشاد و راهنمايي مردم و رفع حوايج آنان اهتمام ورزيد.

از ايشان تاليفاتي به جاي مانده كه مُنهَجُ الرَّشاد في شرحِ الارشاد از جمله آنهاست.

ميرزا احمد سرانجام در تبريز وفات يافت و پس از انتقال جَسد، در نجف اشرف به خاك سپرده شد.

       
کليه حقوق اين پايگاه متعلق به مجمع جهانی شيعه شناسی است. طراحی و پشتیبانی مهدی محمدی