بخش های اصلی

صفحه اصلی درباره ما پيامبر و اهل بيت بانک مقالات بانک کتب پرسش ها اخبار مجمع اخبار جهان تشيع آثار علمی فرهنگی گالری گالری تصاویر گالری صوت گالری فیلم لينکستان يادداشت روز عضويت در خبرنامه تماس با ما

بر باد رفتن دلار سعودی شکست انتخابات عراق و نوری مالک شیعه

عربستانی می خواهد توقف فوری امارات شیعه های امارات خبر دادند موج گرایش به مسیحیت در

دختر هفتده اهل تونس به داعش  علیه شیعه پیوست

تجمع زنان شيعه در دفاع از دو شهيد

تدریس عقاید دیگران در کنار اسلام شیعی

در استان نینوای عراق آیت‌الله سیستانی بیانیه تحولات اخیر پس شیعه

نمايندگان مجلس کويت حمايت مالي  از داعش ضد شیعه

يک روحاني خانه سني در عراق  آتش زدن

لطفا تا بارگزاری کامل اطلاعات شکیبا باشید.
به پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی خوش امدید.                  برای استفاده مناسب و کامل از همه امکانات سایت لطفا با مرورگرهای موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم وارد شوید.                      

کد امنيتی:

  
X

با عضویت در خبرنامه به صورت اتوماتیک آخرین مطالب سایت برای شما ارسال می شود

تصوير فيلم صوت

آرشيو
آرشيو
آرشيو
  • توجه به خدا توجه به خدا تقوا 1 تقوا 1 تقوا 2 تقوا 2
  • توبه حقیقی توبه حقیقی نفقه در دین نفقه در دین پاک نمودن قلب پاک نمودن قلب
  • استغفار استغفار اسباب گرفتاریها اسباب گرفتاریها اخلاص اخلاص
  • احترام به دیگران احترام به دیگران اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ اثر طاعت و معاصی در هنگام مرگ

به نظر شما داعش در عراق و سوریه بیشتر به دنبال محقق کردن چه اهدافی است؟

محمد العریفی از علمای وهابیت در عربستان که دارای طرفدارانی در کشور عربستان و کشورهای عربی است جدیدا صفحه ای فارسی در یکی از شبکه های اجتماعی به راه انداخته است که...ادامه

29 رجب:

1- درگذشت آیة الله «سيد محمدهادی ميلانی» (1395 هجری قمری)
2- درگذشت آیة الله «سید محمدرضا خراسانی» (1397 هجری قمری)
3- درگذشت آیة الله «ميرزاجواد سلطان القرائی تبریزی» (1418 هجری قمری)
---

1- درگذشت آیة الله «سيد محمدهادی ميلانی» (1395 هجری قمری)
سيد محمدهادی ميلانی در محرم سال 1313 ه.ق در نجف، در خانواده اي اهلِ علم و معنويت به دنيا آمد.
اجداد او همه از ساداتِ حسينيِ شهر مدينه ي منوره و از فرزندانِ امام چهارم حضرت علي بن الحسين(علیهما السلام) بودند.
پس از اتمام دروس مقدماتي، به درس حضرات آيات: سید ابوالحسن اصفهاني، ميرزاي ناييني و آقاضياءالدين عراقي حاضر شد و در طول 23 سال حضور در دروس و محافل علمي اين بزرگان، توانسته بود بر آراء و نظرات قوي‏ ترين اساتيد مسلط شود.
آيت اللَّه ميلاني علاوه بر مهارت در فقه، در علومي هم چون فلسفه، تفسير و علوم قرآني نيز تبحّر داشت و اين دروس را تدريس مي ‏نمود.
جلسات درس ايشان در حوزه ‏ي بزرگ نجف بسيار با شكوه بود و شاگردان فراواني از جمله آيات عظام: حسين وحيد خراساني، سيد عباس صدر، محمدتقي جعفري، سيدم حمدباقر طباطبايى و... در محضر درس او به مدارج بالاي علمي دست يافتند.
هم چنين آثار فراوان علمي آيت اللَّه ميلاني در كتب گوناگون ایشان متبلور شده است.
محاضراتٌ في الفِقهِ الاماميَّه در ده جلد، قادَتُنا كيفَ نَعرِفهُم در نُه جلد و... از جمله تأليفات اين مرجع بزرگ تقليد به شمار مي ‏روند.
آیت الله میلانی در سال 1373 ه.ق وارد شهر مشهد شده و با حضور خود، حوزه‏ ي علميه‏ ي مشهد را رونقي دوباره بخشيد.
سرانجام اين عالم رباني كه در اواخر عمرِ خود، از همراهي با نهضت اسلامي مردم عليه رژيم پهلوي غافل نبود در سال 1395 ه.ق در 82 سالگي دار فاني را وداع گفت و پس از تشييعي با شكوه، در جوار مرقد مطهر امام رضا(علیه السلام) به خاك سپرده شد.
---

2- درگذشت آیة الله «سید محمدرضا خراسانی» (1397 هجری قمری)
آقا سيد محمدرضا خراساني فرزند سيد جواد در سال 1311 ه.ق در ميان خانواده اي صاحب فضل و تقوا، در اصفهان به دنیا آمد.
وي از خاندان سادات حسيني بود كه در اواخر قرن دوازدهم هجري قمری از زادگاه خود قائن به اصفهان مهاجرت كردند و به مدت دو قرن افراد اين خاندان به عنوان چهره هاي برجسته علمي و حوزوي در اصفهان منشأ خير و بركت بوده و مردم اصفهان ارادت خاص به آنها داشتند.
آيت الله خراساني با بهره مندي از محضر اساتيد برجسته اي چون حاج مير محمد صادق خاتون آبادي، آقا سيد ابوالقاسم دهكردي، آيت الله سيد محمد باقر درچه اي، آخوند كاشي و آخوند ملا عبدالكريم گزي، به درجه اجتهاد نائل آمد و يكي از چهره هاي برجسته علمي در اصفهان گرديد كه سالها رياست حوزه علميه اصفهان را بر عهده داشت.
اين فقيه عاليقدر با نظم و متانت خاصي كه داشت حوزه علميه را به خوبي اداره مي نمود و در زمان استبداد رضاخاني كه حوزه هاي علميه در مهجوريت و طلاب در محدوديت شديد بودند، دلسوزانه در حفظ ارزشهاي حوزه ها و حمايت از طلاب مي كوشيد پس از سقوط رضا خان نقش موثري در احياء حوزه علميه اصفهان ايفا نمود.
اين فقيه بزرگوار در زمينه تاليف هم آثاري از خود به يادگار گذاشته از جمله: حاشيه بر فوائد شيخ انصاري و حاشيه بر مكاسب كه نسخه خطي اين آثار نزد خانواده وي مي باشد و هنوز به چاپ نرسيده است.
آيت الله خراساني از جمله علمايي بود كه در زمينه خدمات اجتماعي فعاليت قابل توجهي داشت از جمله:- تعمير مدرسه عربان(مدرسه آيت ا... خادمي) - که در حكومت مستبدانه رضاخان تبدیل به متروكه و مخروبه ای شده بود - به همت ایشان در سال 1363 ه.ق تعمير اساسي شد و جمعي از طلاب حوزه علميه در آن ساكن شدند.
سرانجام اين عالم ربانی پس از 86 سال تلاش و خدمت، در 29 رجب سال 1397 ه.ق دار فانی را وداع گفت و در تكيه فاضلان دارالفضل تخت فولاد به خاک سپرده شد.
---

3- درگذشت آیة الله «ميرزاجواد سلطان القرائی تبریزی» (1418 هجری قمری)
میرزاجواد سلطان ‏القرائی تبریزی در 13 جمادی الثانی 1319 ه.ق در تبریز، در بیت علم و تقوا و فضیلت به دنیا آمد. خاندان وی با پیشینه چهارصد ساله، همه از رجال نامی دین و مشهور به فقه و قرائت و تجوید بوده‌اند و بدین سبب به «سلطان‏القراء» معروف شده بودند.
پدرش مرحوم آقا شیخ ابوالقاسم، علاوه بر آگاهی کامل از علوم دینی، در فنّ قرائت و تجوید مهارت کامل داشت و جدّش علامه آقا میرزاعبدالرحیم از اکابر علما و قاریان زمان خویش و استاد بسیاری از علمای آذربایجان، و صاحب «الدر المنثور فی علم التجوید» بوده است.
وی ادبیات را در مدرسه طالبیه نزد آقا شیخ حسن نحوی و سطوح فقه و اصول و حکمت و شرح اشارات خواجه طوسی را در محضر آیت ‏الله حاج میرزاجعفر صراف ‌زاده  و متون فلسفی و کلامی را در مجلس درس حاج میرزامحمد سرخابی آموخت و پس از آن مبانی فقهی و اصولی ‌اش را در محضر حضرات آیات عظام: میرزا صادق آقا  تبریزی و سید ابوالحسن انگجی استوار ساخت و به خصوص اکثر استفاده اش از میرزا صادق آقا بود.
وی به ‏دلیل هوش سرشار و حافظه قوی  در سنین جوانی - حدود ۲۵ سالگی - به مقام اجتهاد نائل آمد و اجتهادش مورد تأیید میرزا صادق آقا قرار گرفت. او برای استفاده از درس مرحوم آیت ‏الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی به نجف اشرف مهاجرت کرد، اما این ایام به درازا نکشید و به تبریز بازگشت.
وی در سفرهای خویش به عتبات عالیات، مکه و مدینه، بیروت و دمشق و استانبول به تحقیق و تتبع و استنساخ کتاب‌های خطی و چاپی بسیاری پرداخت و از این رهگذر با خط بسیار خوش خود – که از محضر کاتب مشهور میرمحمدحسین خطاط ‏باشی خط نسخ و نستعلیق را فراگرفته بود - مجموعه‌های فراوانی را نگاشت.
این عالم حافظه ‌ای قوی و ذوقی سرشار بود و در قالب‌ های غزل و قصیده، اشعار بسیار در مدایح و مراثی ائمه اطهار - علیهم‏السلام - سروده است.
وی تدریس خارج فقه و اصول را سالیان فراوانی در مسجد جامع صفرعلی و مسجد معجزلر ادامه داد و ده‌ها تن از فضلا و علما را از علم و دانش خویش بهره‌مند ساخت.
او نمازجمعه را واجب تعیینی می ‌دانست و بر این اساس ۵۵ سال آن را در مسجد حاج صفرعلی اقامه کرد.
برخی از آثار ایشان عبارت است از: توضیح المسائل ؛ حاشیه بر عروةالوثقی؛ حاشیه بر الروضة البهیة فی شرح اللمعة الدمشقیه؛ کتاب الطهارة؛ وجوب صلاة الجمعة؛ دیوان اشعار.
سرانجام این عالم ربانی پس از عمری کوشش در جهت اعتلای کلمه توحید و تعظیم شعائر الهی در پایان ماه رجب 1418 ه.ق دار فانی را وداع گفت و به موالیان طاهرینش پیوست.

       
کليه حقوق اين پايگاه متعلق به مجمع جهانی شيعه شناسی است. طراحی و پشتیبانی مهدی محمدی